Wydajność przeciętnego, zakupionego w „sieciówce” komputera spada praktycznie z miesiąca na miesiąc. Chcąc nabyć sprzęt, który posłuży nam nie rok, a co najmniej kilka lat, musimy uzbroić się w cierpliwość. Nie da się ukryć, że najlepszą – o doskonałym stosunku ceny do jakości - „perełkę” znajdziemy w sklepie z komputerami poleasingowymi i używanymi. Oczywiście, musimy wiedzieć czego szukać. Opcjonalnie, możemy również samodzielnie złożyć dopasowany do naszych potrzeb komputer, ale w tym wypadku koszty mogą być bardzo wysokie.

Szukając komputera, powiedzmy do 1000 złotych, warto zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Sprzęt do pracy biurowej będzie się nieznacznie różnił od peceta do „zabawy” tj. do gier, surfowania po sieci, czy też oglądania seriali. Najprościej rzecz ujmując, ile zastosowań, tyle dostępnych na rynku modeli. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie komputera stacjonarnego?

HP 800 g1 Tower

  • Procesor – potocznie zwany „sercem komputera” warunkuje nam szybkość realizacji poszczególnych operacji. Jeżeli zależy nam na obsłudze wielu zadań jednocześnie, dobry procesor to podstawa. Im więcej „rdzeni”, tym obsługa szczególnie wymagających aplikacji staje się łatwiejsza. Jeżeli jednak potrzebujemy peceta wyłącznie do sporadycznego sprawdzania wiadomości, po co mamy przepłacać za najnowocześniejsze komponenty?
  • Karta graficzna – kwestia szczególnie istotna, jeżeli potrzebujemy komputer gamingowy bądź sprzęt do pracy w zakresie obróbki graficznej bądź modelowania 3D.
  • Pamięć RAM – decydując się na dobry procesor, musimy pomyśleć również o dobranej do niego pamięci RAM. Czym większa, tym wykonywanie wielu operacji naraz staje się łatwiejsze.
  • Dysk twardy – tutaj liczy się nie tylko pojemność, ale także sposób działania. Wśród najtańszych na rynku dysków przodują dyski talerzowe HDD (niestety, mocno wadliwe), a także dyski półprzewodnikowe SSD (znacznie szybsze).
  • Płyta główna – niezwykle ważną kwestią jest pełna kompatybilność płyty głównej z wszystkimi wyżej wymienionymi elementami.
  • Zasilacz – element odpowiedzialny za dostarczenie mocy niezbędnej do pracy wszystkich wyżej wymienionych podzespołów.
Dell Optiplex 790 HP 600 g1

Kupując komputer stacjonarny nie sposób nie wspomnieć o obudowie. Decydując się na zakup sprzętu, a nie w całości, mamy pewność, że obudowa będzie w 100 procentach dopasowana do wszystkich komponentów. Ostatecznie, warto zastanowić się również, na jakim systemie operacyjnym pracuje nam się najlepiej. W większości przypadków system dołączany jest do zestawu – no chyba, że zamierzamy samodzielnie składać naszego peceta.

Czego spodziewać się po komputerze do 1000 złotych?

Wbrew powszechnej opinii, za 1000 złotych jesteśmy w stanie kupić nie najgorszy komputer stacjonarny zarówno do zastosowań domowych jak i do pracy biurowej. Bez wątpienia będzie to lepszy gatunkowo sprzęt niż w większości urzędów w naszym kraju :). Szukając sprzętu oscylującego wokół tej ceny możemy spodziewać się nawet piątej generacji procesora, znacznie lepszego dysku SSD o pojemności od 240GB i minimum 8GB pamięci RAM. Wśród procesorów przodują szybkie, praktyczne i5, a nawet i7. Tanie modele posiadają różnorodne obudowy, dopasowane właściwościami do preferencji kupującego. W naszej ofercie znajdziecie wiele „perełek” wiodących na rynku marek, w tym produkty cenionych firm DELL oraz HP:

  • DELL OPTIPLEX 790 SFF
  • HP ELITEDESK 800 G1
  • DELL INSPIRON 3847
  • HP PRODESK 600 G1.

Dell Inspiron 3847

Wszystkie wymienione produkty idealnie sprawdzą się nie tylko do pracy, ale również do szeroko pojętej rozrywki, w tym do gier!