Ceny sprzętu komputerowego wywindowane są do granic możliwości. Zarówno trudności w transporcie, jak i zdalne nauczanie sprawiły, że komputery osiągnęły zawrotne wartości. Na dobicie dołącza fakt istnienia kryptowalut i osób, które budują koparki, które potrzebują olbrzymiej mocy obliczeniowej. Czy da się zakupić komputer do 1500 zł brutto? Dla zaradnych istnieje ciekawe rozwiązanie.

Sprzęt w dobrym stanie
W zależności od potrzeb istnieje kilka sposobów na to, żeby dobrać możliwie najlepszy komputer, zakładając wyżej wymienioną granicę finansową. Każde opisywane tutaj rozwiązanie będzie oparte oczywiście o urządzenia poleasingowe, które w swoim wnętrzu mają zainstalowany nowy dysk SSD.

Gabaryty dekodera
Bardzo niskich gabarytów komputer typu tiny (czasem spotykane także mini), to urządzenia, które rozmiarami przypominają router lub dekoder telewizyjny. Są to jednak w pełni sprawne maszyny, które z powodzeniem zaspokoją potrzeby większości domowników oraz pracowników biura. W przypadku tych niewielkich urządzeń w cenie 1500 zł możemy dobrać zarówno samą jednostkę, jak i najpotrzebniejsze akcesoria. Mowa tu oczywiście o monitorze, klawiaturze oraz myszce. Dostępne w naszym sklepie sprzęty to przede wszystkim modele takie jak Dell 3040 Tiny, wyposażony w 16 GB pamięci operacyjnej RAM, a także 240 GB pamięci dysku twardego. Procesor to i3 6 - generacji. Kolejny komputer w tym segmencie to HP 600 G2 mini, w przypadku którego mamy do dyspozycji zbliżone parametry, ale procesor to i5 tej samej generacji. Jeżeli istnieje potrzeba większej ilości przestrzeni na dysku, wtedy swoją uwagę można skierować na urządzenie Lenovo M910Q Tiny, który poza procesorem i5 oraz 8 GB RAM posiada także dysk SSD o pojemności 512 GB. Idealne, smukłe komputery, które mogą elegancko wyglądać na półce obok innych urządzeń RTV, a także być umieszczonymi za monitorem przy użyciu dedykowanego uchwytu.

Coś pomiędzy
Kolejny z proponowanych rodzajów obudowy to SFF (Small Form Factor), czyli element pomiędzy tiny a midi towerem. W tym przypadku mowa o urządzeniach, które gabarytami nieco mogą przypominać niegdyś popularny odtwarzacz DVD lub amplituner kina domowego. Z racji możliwości zastosowania bardziej wydajnego chłodzenia istnieje możliwość zastosowania dużo mocniejszych procesorów z rodziny i7. W tym przypadku nasz sklep oferuje urządzenia takie, jak:

- Dell Optiplex 7010 SFF, który w cenie poniżej 1300 zł posiada zarówno procesor i7, jak i 16 GB pamięci RAM;

- Lenovo M700 SFF, wyposażony w 16 GB RAM, a także pojemny dysk SSD o pojemności 512 GB. Za procesy obliczeniowe odpowiada procesor i5 6 - generacji;

Decydując się na któryś z tych komputerów, trzeba zwrócić uwagę na to, że sama jednostka nie przekracza tytułowej kwoty, ale z monitorem może okazać się, że będzie to wyższa wartość. Trzeba mieć jednak na uwadze, że komputery te są również wyposażone w wyjście DisplayPort / HDMI, a dzięki temu monitorem może zostać niemal każdy nowoczesny telewizor.

Plany na przyszłość
Wiele osób potrzebuje komputer o dedykowanej karcie graficznej. W takim przypadku w grę wchodzi najczęściej jedynie typowa obudowa w rodzaju tower. Ciekawym, a przy tym oszczędnym rozwiązaniem jest komputer HP Compaq Pro 6300, wyposażony w dwa dyski twarde oraz kartę graficzną GeForce GT 1030 - dostępny w cenie 1499 lub w zestawie z monitorem, klawiaturą i myszką w cenie 1799 zł. Nieco mocniejszą opcją, która również jest dostępna w naszym sklepie, to Fujitsu Esprimo P720, który w cenie 1299 zł jest wyposażony w procesor i7 oraz 16 GB pamięci operacyjnej. Na pokładzie znajdziemy również mocny zasilacz, który daje możliwość na zainstalowanie nawet GeForce GTX 1650 i stworzenie mocnego zestawu do obsługi nowszych tytułów wśród gier.

Zakładając za limit finansowy 1500 zł brutto, można złożyć całkiem mocny zestaw, który będzie z łatwością pokonywał powierzone mu zadania. Mając na celu stworzenia stanowiska pracy lub domowej stacji do przeglądania intenretu, istnieje sporo opcji nabycia zarówno jednostki centralnej, jak i monitora wraz z resztą najpotrzebniejszych urządzeń. Planując dalszą rozbudowę, warto wybrać obudowę typu tower, oraz jednostkę z mocniejszym zasilaczem. W takim przypadku zawsze można dokupić mocniejsze podzespoły i cieszyć się mocnym sprzętem przez długi czas.