Cztery tysiące powodów na TAK czyli Dell Precision M3800!


O ile mobilne stacje robocze są znane ze swej mocy, to jednak nie są zbyt poręczne a tym bardziej mobilne. Dell zmienił to postrzeganie dzięki modelowi Precision M3800, stylowemu 15-calowemu notebookowi z ekranem dotykowym 4k QHD, o grubości mniejszej niż dwa centymetry. Nie znaczy to jednak, że laptopowi brakuje mocy. Pakując procesor Intel Core i7 i procesor graficzny Nvidia Quadro, notebook może nadążyć za najlepszymi stacjami roboczymi. Ale czy M3800 jest tym, czego potrzebuje wymagający użytkownik? M3800 w chwili debiutu był najcieńszą na świecie 15-calową mobilna stacją roboczą. Jest cieńszy niż główni rywale: 15-calowy HP ZBook i Apple MacBook Pro. Jest również znacznie lżejszy niż Dell Precision M4800 i ZBook 15 bądz MacBook Pro.

Dell Precision M3800
Wciąż jestem wielkim fanem nowoczesnej, srebrnej pokrywy wykonanej z aluminium z eleganckimi, zaokrąglonymi narożnikami i błyszczącym logo Dell umieszczonym na środku. Większość wnętrza notebooka ma wystawne, czarne, miękkie wykończenie, które jest niesamowicie przyjemne w dotyku. Zapewnia również świetny chwyt i stabilność ręki. "Podwozie" laptopa jest wykonane z włókna węglowego z aluminiową płytką w środku, która nosi jego nazwę. Skromnie, estetycznie i z klasą!


Matryca mnie zachwyciła.


Czy jest coś piękniejszego niż wyświetlacz 4k? 15 calowy panel ze szkła Gorilla cieszy jak klocki lego we wczesnych latach 90. M3800 zapewnia głęboki, luksusowy kolor z drobnymi detalami i rozdzielczość 4k, 3200x1800. Dla porównania MacBook Pro ma wyświetlacz Retina 2880 x 1800.

Dell Precision M3800
Przykładowy obraz góry, z okolicznymi domami był wspaniały. Podziwiać można różne odcienie zieleni, od liści, które pokrywają skaliste urwisko, po wypielęgnowane trawniki domów poniżej. Niebo mieniło się głębokim błękitem królewskim, a w tle wił się akwamaryn. Mam nadzieję, że istnieje taki kolor bo jestem tylko facetem. Pozostałe szczegóły były wystarczająco ostre, aby zobaczyć unikalne prążkowania wzdłuż góry i linie na autostradzie poniżej.
Doceniam również szybkość 10-punktowego ekranu dotykowego, który sprawiał, że poruszanie się po mniejszych punktach obrazu było bezproblemowe.


Audio, Wskaźniki i Porty.


Pomimo umieszczenia ich na dolnej przedniej listwie, głośniki M3800 naprawdę dają radę. Przepuściłem naszego Della przez kilka różnych piosenek, w tym "Sail" Avolnation, "Try" Pink oraz "November Rain" Guns 'N Roses, i chociaż usłyszałem trochę zniekształceń w wyższych tonach, ogólnie byłem pod wrażeniem jakości dźwięku.

Dell Precision M3800
Klawiatura w stylu wyspy jest dość duża, z szerokim rozstawem. Czarne klawisze są duże z lekką krzywizną, która w połączeniu z miękką w dotyku podkładką pod nadgarstki, zapewnia wygodę pisania na klawiaturze. W ciemniejszych pomieszczeniach, dokładniejsze pisanie ułatwi eleganckie podświetlenie klawiszy. Panel dotykowy laptopa jest wyjątkowo czuły. Kiedy wykonywałem takie gesty, jak przewijanie i obracanie dwoma palcami, przeciąganie trzema palcami i przesuwanie czterema palcami, pad był bardzo dokładny i szybki. Dolne rogi touchpada działały jak lewy i prawy klawisz myszy, zapewniając mocne sprzężenie z ledwo słyszalnym kliknięciem.


Aby stacja robocza była tak cienka, Dell musiał pominąć niektóre porty, ale nadal zachowuje zdrowy wybór. Po prawej stronie znajduje się USB 3.0, USB 2.0 oraz czytnik kart 3-w-1. Po lewej stronie znajduje się para portów USB 3.0 z HDMI, mini DisplayPort, wskaźnik czasu pracy na baterii i gniazda zasilania i zestawu słuchawkowego.


Artysta w swoim fachu.


Dell Precision M3800 jest potężnym notebookiem. Wyposażony w procesor Intel HD Graphics 4600, jak i procesor graficzny Nvidia Quadro K1100M z 2 GB pamięci. To więcej niż wystarczająca moc, aby edytować film lub/i uzyskać dość wysoką liczbę klatek na sekundę podczas grania. Co najlepsze, energooszczędna technologia Optimus firmy Nvidia automatycznie przełącza się na procesor graficzny Intel dla mniej intensywnych zadań, takich jak oglądanie wideo lub przygotowywanie dokumentu.
Masz kilka arkuszy kalkulacyjnych, które potrzebujesz na raz?, Chcesz zagrać, a może kilka prezentacji? Dell zajął się wszystkim!

Dell Precision M3800
Notebook zanotował wynik 2.028 na 3DMark11, pokonując przeciętną średnią 1,412. Komputer HP ZBook 15 z kartą Nvidia Quadro K610M osiągnął tylko 1,277. Na PCMark7, M3800 uzyskał 5,157, przewyższając średnią 3,501.
W benchmarku "World of Warcraft", M3800 dostarczył 76 fps w rozdzielczości 1920 x 1080 na autodetekcie. Jest to poniżej średniej kategorii 98 fps - obejmującej wiele systemów gier - ale znacznie powyżej progu możliwości gry, która wynosi 30 klatek na sekundę.
W "BioShock Infinite", z ustawieniami na niskim poziomie 1080p, Precision M3800 zanotował 62 fps, wyższe niż średnie 52 fps. podkręcenie ustawień do wysokich, liczba klatek na sekundę spadła do 15 fps, przy średniej 20 fps. Miejmy jednak na względzie, że nasz laptop to stacja robocza a nie sprzęt pro gamingowy.
Precision M3800 wzruszył ledwie ramionami, kiedy oglądałem film na Netflixie, jednocześnie uruchamiając pełne skanowanie systemu z 15 otwartymi kartami w przeglądarce Google Chrome, Mozilla Firefox i Internet Explorer.


Podsumowanie


Laptop Dell Precision M3800 to kombajn o doskonałej produktywności. Firma stworzyła najcieńszą i najlżejszą na świecie stację roboczą. Za bardzo rozsądne pieniądze, zaawansowani użytkownicy otrzymują notebook z wydajnym procesorem Core i7, procesorem graficznym Nvidia Quadro i hipnotyzującym wyświetlaczem 4k o rozdzielczości 3200 x 1800. Ogólnie rzecz biorąc, M3800 jest doskonałym wyborem dla konsumentów szukających mocnej stacji roboczej ze zgrabnym wyglądem notebooków w zaskakująco dobrej ofercie cenowej.