Życie bez komputera nie jest proste. Większość z nas przyzwyczaiła się do codziennego korzystania zarówno z przeglądarki, różnorodnych programów, gier jak i portali społecznościowych.  Przeciętny „Pecet” jest eksploatowany przez członków rodziny niemal 24h/dobę – do rozrywki, pracy, zabawy i nauki. Nawet najlepszy sprzęt elektroniczny podatny jest na awarie. Regularne zużycie, niesprzyjające warunki działania i oczywiście, brak poszanowania ze strony użytkowników – wszystko to przekłada się na coraz gorszą jakość pracy komputera. Aby nasz PC działał poprawnie, a tym samym, nie narażał nas na dodatkowe koszty czy stratę cennych danych, warto wcielić w życie kilka porad jak dbać o swój komputer stacjonarny.

Najpopularniejsze sygnały świadczące o tym, że Twój komputer potrzebuje pomocy

Sprzęt elektroniczny ma to do siebie, że informuje nas o tym, że „ma jakiś problem”. Zanim komputer stacjonarny ulegnie poważniejszej awarii, daje nam pewne sygnały o zaistniałej sytuacji. Jeżeli je znasz, możesz odpowiednio zareagować – zazwyczaj chroniąc swój sprzęt przed całkowitym zniszczeniem. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Nieoczekiwane wyłączanie się komputera
 • Zacinanie się komputera w czasie standardowych czynności np. przeglądania wiadomości na stronie WWW
 • BlueScreen of Death – po polsku: niebieski ekran śmierci
 • Kolorowe plamy, kropki, paski pojawiające się na ekranie
 • Wzmożona praca dysku – głośniejsza niż zwykle
 • Dziwne, niestandardowe dźwięki dobiegające z wnętrza komputera
 • Problemy z szeroko pojętą grafiką na ekranie komputera

Blue Screen Problemy z kartą graficzną


Pojawienie się powyższych komputerowych „dolegliwości” świadczy o tym, że nasz sprzęt winien przejść stosowne oględziny – najlepiej przez fachowców. Zignorowanie takich symptomów może doprowadzić nas do momentu, gdy pecet odmówi posłuszeństwa i w ogóle nie będzie chciał się włączyć.

To w końcu jak dbać o komputer stacjonarny, aby uniknąć powyższych problemów?

 • Po pierwsze: regularne czyszczenie. Nikt nie lubi sprzątania – to normalne. Niestety, aby Twój komputer działał prawidłowo, musisz pokusić się o regularne czyszczenie jego wnętrza. Na szczęście, w tym celu możesz użyć specjalnego odkurzacza.
 • Po drugie: regularna zmiana pasty. Punkt ten wiąże się bezpośrednio z powyższym. Aby uniknąć przegrzania komputera, w czasie jego czyszczenia, warto zwrócić uwagę na stan pasty. Jeżeli ta już wyschła, wypadałoby założyć nową warstwę.
 • Po trzecie: odpowiednia wentylacja. Każdy pecet podczas pracy generuje ciepło. Im bardziej wydajny, tym więcej go wytwarza. Aby uniknąć awarii, nie narażaj swojego sprzętu na dodatkowe efekty cieplne – nie stawiaj go w okolicach kaloryfera, innych urządzeń elektrycznych, czy też w miejscach, w którym wentylacja bywa utrudniona np. w szafce.
 • Po czwarte: regularna kopia zapasowa. Awarie mają to do siebie, że przychodzą niespodziewanie. Nie znasz dnia ani godziny. Aby uniknąć straty danych, cennych plików, dokumentów niezbędnych w szkole czy w pracy, regularnie wykonuj kopie zapasowe. W tym celu użyj dysku zewnętrznego bądź skorzystaj z nowoczesnych dobrodziejstw w postaci chmury.
 • Po piąte: zadbaj o oprogramowanie antywirusowe. Nigdy nie gardź antywirusem – nawet tym w wersji bezpłatnej. Nawet średniej jakości program uchroni Cię przed atakami zewnętrznymi, na które jesteś narażony surfując po Internecie.