Wybór używanego komputera może być doskonałą decyzją, gdy potrzebujesz wydajnego sprzętu, jednocześnie chcąc zaoszczędzić. Jednak, aby inwestycja była opłacalna, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Oto najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie używanego komputera lub laptopa

  1. Specyfikacja techniczne
  • Procesor (CPU)

Procesor jest sercem każdego komputera. Upewnij się, że wybrany model ma odpowiednio szybki i wydajny procesor do Twoich potrzeb. Dla codziennych zadań, takich jak przeglądanie internetu i praca biurowa, wystarczy procesor Intel i3 lub AMD Ryzen 3. Dla bardziej wymagających zadań, takich jak edycja wideo czy gry, lepszym wyborem będzie Intel i7 lub AMD Ryzen 7. Kompromisem i złotym środkiem są procesory z serii Intel i5 lub AMD Ryzen 5.

  • Pamięć RAM

Więcej pamięci RAM pozwala na płynniejsze działanie komputera przy wielu otwartych programach i kartach przeglądarki. W dzisiejszych czasach minimum to 8 GB RAM, ale 16 GB to optymalny wybór, zwłaszcza jeśli planujesz używać bardziej wymagających aplikacji.

  • Dysk twardy (HDD/SSD)

Dysk SSD (Solid State Drive) zapewnia znacznie szybsze uruchamianie systemu i aplikacji w porównaniu do tradycyjnego dysku HDD (Hard Disk Drive), co przekłada się na lepszą wydajność komputera. Ponadto, SSD jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nie ma ruchomych części, co zwiększa jego trwałość i niezawodność. Jeżeli jednak planujesz przechowywać większe pliki, warto wybrać komputer wyposażony dodatkowo w dysk HDD, jest to tańsze rozwiązanie do magazynowania danych.

  • Dysk twardy (pojemność)
Jeżeli komputer ma służyć Ci w domowym zaciszu i nie masz w planach magazynować na nim zdjęć czy filmów, a jedynie korzystać z kilku programów i przeglądarki, zdecydowanie wystarczy Ci dysk o pojemności 256GB czy nawet 128GB. Jeżeli planujesz mieć na nim swoje domowe archiwum, czy spore pliki do pracy zdecydowanie bardziej przyda Ci się 512GB czy nawet 1TB (aż 1024GB).
  • Porty i złącza

Sprawdź, jakie komputer ma złącza, a jakie potrzebujesz (np. do monitora, czy ilość portów USB).

  1. Stan wizualny i fizyczny

Przy zakupie używanego komputera lub laptopa zwróć uwagę na wygląd obudowy i ekranu. Sprawdź, czy nie ma widocznych pęknięć, głębokich rys lub wgnieceń. Pamiętaj, że małe ryski czy delikatne przetarcia to normalna rzecz. Zobacz także, czy ekran jest w dobrym stanie – powinien być jasny i wyraźny, bez plam i martwych pikseli.

W naszej ofercie zawsze informujemy o realnym stanie sprzętu. Jeżeli ma jakieś większe uszkodzenia, zawieramy tę informację w opisie.

  1. Żywotność baterii

Bateria w używanym laptopie może być zużyta. Sprawdź, jak długo bateria trzyma po pełnym naładowaniu. W ofertach laptopów zawsze informujemy, jaki jest stan baterii i ile czasu wytrzyma bez ładowarki.

  1. Historia użytkowania

Przed zakupem warto dowiedzieć się, w jakich warunkach sprzęt był używany. Nasze komputery to tzw. poleasingi, najczęściej pracowały wcześniej w firmach, w warunkach biurowych.

  1. Gwarancja i wsparcie techniczne

Kupując sprzęt w naszym sklepie zawsze możesz liczyć na gwarancję. Informacja o długości okresu gwarancyjnego znajduje się pod ceną, tuż obok galerii zdjęć. Przez ten okres w razie jakichkolwiek usterek odbierzemy sprzęt, naprawimy i odeślemy z powrotem – niczym nie musisz się martwić.

Zakup używanego laptopa lub komputera - Podsumowanie

Zakup używanego komputera lub laptopa może być doskonałym rozwiązaniem, jeśli wiesz, na co zwrócić uwagę. Skup się na specyfikacjach technicznych, stanie wizualnym i fizycznym, żywotności baterii, historii użytkowania oraz dostępności gwarancji. Pamiętaj, że dobrze przemyślany zakup to gwarancja satysfakcji i długotrwałej użyteczności sprzętu.