Wydajnie i w przystępnej cenie – Lenovo Thinkpad T440


Notebooki Lenovo ThinkPad T440 oferują najnowsze funkcje dla Ultrabooków, w tym procesory Intel Core czwartej generacji, a także trwałość i niezawodność, które zostały zdefiniowane przez ThinkPad na przestrzeni minionych dekad. Dzięki wyjątkowo długiej żywotności baterii i wyświetlaczowi HD, ten mobilny laptop jest maszyną, dzięki której Twój biznes może iść naprzód. Tak mówi teoria, zobaczmy co na to praktyka!

Lenovo Thinkpad T440
Wygląd ma znaczenie


Na pierwszy plan pod lupę biorę wygląd zewnętrzny oraz jakość wykonania. ThinkPad T440, ma czarną obudowę wykonaną częściowo ze stopu magnezu i włókna węglowego co pozwoliło producentowi uzyskać wagę 1,56 kg. Obudowa wydaje się być bardzo solidna i jednolita. Nie ma się co dziwić ponieważ serię ThinkPad od zawsze cechowała skromność wykonania. Mając na uwadze, że mamy do czynienia z notebookiem biurowym, unikanie mało potrzebnych "bajerów" przez Lenovo jest bardzo istotne.


Na pochwałę zasługują zawiasy, które pozwalają na płynne rozłożenie 14 calowej matrycy do pełnego kąta 180 stopni. Nie uważam aby miało to wielkie zastosowanie, natomiast może okazać się bardzo pomocne, w przypadku kiedy komputer spadnie nam na ziemię, lub też matryca zostanie pociągnięta przez dziecko a jak dobrze wiemy o takie wypadki mocno starać sie nie trzeba.

Lenovo Thinkpad T440
Wyposażenie w porty peryferyjne przedstawia się nieco lepiej, niż w innych ultrabookach. Poza cyfrowym wyjściem mini DisplayPort jest też analogowe złącze VGA. Miejsce na kartę SIM dla opcjonalnego modemu WWAN, znajduje się w szufladce na ściance bocznej. Mamy też oczywiście dwa porty USB 3.0, po jednym z prawej i lewej strony.


Co kryję się w sercu biurowego flagowca Lenovo?


Procesor Intel Core i5-4300U, zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 4300 oraz
8 GB pamięci ram, poradzą sobie z każdym wyzwaniem podczas pracy w biurze i domu. W zestawie mamy dysk SSD o pojemności 120 GB co jest niewątpliwie wielkim plusem. Pierwsze uruchomienie do pełnej funkcjonalności? 30 sekund. Uważam, że to świetny wynik mając na uwadze, że nie jest to stacjonarny kombajn do gier. Tutaj może nasunąć sie pytanie "czy pogram na tym sprzęcie?". Tak, chociaż jakość rozgrywki nie będzie wysoka z uwagi na roboczy charakter notebooka. Najprościej w świecie, nie jest on przystosowany do tego typu zadań.


Intuicyjna klawiatura


Podczas testów, w oczy z miejsca rzuciła mi się klawiatura. Sprawia wrażenie "intuicyjnej". Pracując na tym modelu, ma się wrażenie, że robimy to od zawsze. Palce same wskakują na odpowiednie klawisze a przyciski funkcyjne mają świetne rozstawienie. Nie musiałem wykonywać żadnych zbędnych ruchów. Wszystko układało się płynnie w jedną całość.

Lenovo Thinkpad T440
Nie należę do zwolenników trackpointa, muszę natomiast z pełną pokorą przyznać, że działa całkiem przyzwoicie w połączeniu z touchpadem który, prawy oraz lewy przycisk mają w górnej części. Dlaczego tak? Odpowiedź nasuwa się sama przy pierwszej lepszej okazji. Nie musimy ściągać rąk z klawiszy ponieważ potwierdzenie pozycji kursora możemy kontrolować kciukami.

Lenovo Thinkpad T440
Podsumowanie


Podsumowując, Lenovo ThinkPad T440 odebrałem jako solidnie wykonany notebook z bardzo przyzwoitym wnętrzem. Cena około 1000zł brutto jest niewygórowana i ciężko będzie znaleźć na rynku podobny sprzęt w tak atrakcyjnej ofercie. Lekki i trwały, dobrze wyglądający, sprawdzi się w dalekich podróżach dzięki mocnej baterii, która pozwala na wiele godzin pracy bez ładowania. Pomimo braku zatrzasku, stabilne zawiasy nie pozwalają na żaden luz matrycy podczas przenoszenia komputera z miejsca na miejsce. Świetny wybór do biura, domu oraz idealny do pracy mobilnej.