Ultrawydajny laptop biznesowy Lenovo X1 Carbon 2-generacji


Lenovo zapakowało do modelu X1 Carbon dużo wydajności a za razem sporą żywotność baterii, a to wszystko w smukłym i eleganckim podwoziu z włókna węglowego. Luksusowy laptop, który można kupić za bardzo rozsądne pieniądze.

Lenovo X1 Carbon
X1 Carbon zbliżył się do oceny "bardzo dobry". Firma nie przestała ulepszać swojej serii ultrabooków premium, dodając panel WQHD IPS, a także poprawiając żywotność baterii i wdrażając nowe urządzenia wejściowe oraz porty. Sprawdźmy jak maszyna zachowuje się w praktyce.


Wygląd


Opisywany model oferuje wagę zaledwie 1.5kg, zachowując przy tym dużą wytrzymałość, a wszystko za sprawą materiałów najwyższej jakości. Dzięki matowym, lekko gumowanym elementom urządzenie ma antypoślizgową powierzchnię. Zawiasy pozwalają na rozchylenie klapy o pełne 180 stopni. Warto dodać że zachowują wystarczającą sztywność podczas dotykowej pracy z wyświetlaczem, ale o tym później. Panel górny nie buja się ani nie zmienia swojego położenia nawet przy większym docisku palcami.

Lenovo X1 Carbon
Wskaźniki


ThinkPad X1 Carbon oferuje światowej klasy klawiaturę, jakiej oczekujemy od laptopów biznesowych. Klawisze pozwalają na doskonałe czucie dotykowe i posiadają idealny skok. Miękka w dotyku podstawa sprawiła, że moje nadgarstki czuły się naprawdę dobrze podczas pisania.
Podobnie jak w przypadku innych ThinkPadów, X1 Carbon oferuje czerwony TrackPoint, który znajduje się pomiędzy klawiszami G i H. Używanie tego drążka jest bardziej wydajne i precyzyjne, ponieważ pozwala poruszać się bez podnoszenia rąk z rzędu głównego.
Panel dotykowy jest bardzo dokładny i nie wykazuje żadnych zacięć ani "lepkości". Odpowiada płynnie na gesty, takie jak stukanie i powiększanie oraz przewijanie trzema palcami.

Lenovo X1 Carbon klawiatura
Wyświetlacz


Lenovo w porównaniu do swojego poprzednika, wprowadziło do oferty wersję z dotykowym ekranem WQHD o rozdzielczości 2560x1440 pikseli zamiast ekranu HD + o rozdzielczości 1600x900 pikseli, zwiększając gęstość pikseli od 131 ppi do 210 ppi. To, czy jest to warte dodatkowych pieniędzy musi zostać określone przez użytkownika. Moim zdaniem WARTO!


Co ważniejsze, Lenovo ostatecznie zastąpiło panel TN ekranem IPS, dzięki czemu nowy WQHD IPS zdecydowanie poprawia współczynnik kontrastu i stabilność kąta widzenia.
Kolory na ekranie są na całkiem innym poziomie; czerwień i odcienie niebieskiego są tak głębokie i nasycone, że przypominały mi najlepsze telefony komórkowe OLED. Wpatrywanie się w zwykłą tapetę na pulpicie X1 Carbon jest wciągającą ucztą dla moich oczu.

Lenovo X1 Carbon
Podsumowanie


Notebook ThinkPad X1 Carbon jest na tą chwilę najlepszym notebookiem biznesowym z jakim miałem okazję pracować, dzięki wspaniałemu wzornictwu, bardzo dobrej konstrukcji i lekkości, seria ThinkPad ma u mnie specjalne miejsce. Lekkie i intuicyjne pisanie na klawiaturze, długa żywotność baterii i co najważniejsze fantastyczny ekran dotykowy z niewyobrażalnie żywymi kolorami to idealny wybór!