Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem do pracy zdalnej jest komputer przenośny, potocznie zwany laptopem. Odpowiednio wybrany laptop doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji – w domu i w podróży, do sporządzania firmowych dokumentów i oglądania filmów, do klasycznych zadań biurowych, a także obróbki obrazu. Na co zwrócić uwagę, szukając sprzętu dostosowanego do naszych potrzeb i preferencji?

Po pierwsze: rodzaj komputera przenośnego

Chociaż wyróżniamy wiele rodzajów komputerów przenośnych, skupmy się na popularniejszych rozwiązaniach – sprzęcie, którego dostaniemy w każdym sklepie:

Po drugie: wielkość matrycy i waga obudowy laptopa

Tak jak wspomniano wyżej, wielkość matrycy ma znaczenie. Rozwiązania mniejsze niż 11,6 cala sprawdzą się głównie do podstawowych zastosowań np. biurowych. Modele do 14 cali przypadną do gustu osobom często podróżującym. Produkty w granicach 15,6 – 17 cali i większe dedykowane są szczególnie wymagającym Odbiorcom – np. do pracy z grafiką. Jeśli natomiast chodzi o wagę laptopa, najlżejsze modele ważą mniej niż 1 kg (idealne w podróży), najcięższe zaś nawet powyżej 3 kg (o zwiększonej wydajności np. do gier).

Po trzecie: rozdzielczość i rodzaj matrycy

Czym lepsza rozdzielczość, tym wyraźniejszy obraz otrzymamy. Nowoczesne laptopy mogą pochwalić się możliwie najwyższą rozdzielczością: rzadziej 4K, częściej Full HD. Nieco tańsze produkty posiadają rozdzielczość HD – idealną, jeśli chodzi o podstawowe zastosowanie, w tym obsługę aplikacji biurowych. Równie ważnym parametrem jest rodzaj matrycy:

  • Błyszczące – chociaż gwarantują wyższą jakość obrazu, odbijają na powierzchni wyświetlacza otoczenie, co znacząco utrudnia pracę w szczególności na świeżym powietrzu czy w mocno oświetlonym pomieszczeniu;
  • Matowe – doskonale pochłaniają światło niwelując tym samym odbicia, aczkolwiek wszystko kosztem jakości obrazu;
  • Z powłoką antyrefleksyjną – nieco droższe, łączą w sobie cechy matrycy błyszczącej oraz matowej: wysoką jakość obrazu i brak odbić oraz refleksów;

Gdzie kupić wysokiej jakości komputer mobilny w niskiej cenie?

Możliwości jest wiele: sklep stacjonarny, platforma sprzedażowa w Internecie, lombard. W ostatnich latach prym wiodą laptopy używane, ze szczególnym uwzględnieniem sprzętu poleasingowego (laptopy poleasingowe HP, DELL, LENOVO etc.). Wbrew powszechnej opinii, komputery używane posiadają taką samą gwarancję jak sprzęt nowy – są zatem równie bezpieczną i nierzadko bardziej atrakcyjną finansową opcją co laptopy zakupione w popularnych sieciówkach.